foto: Miha Fras

Judje po vsem svetu letos od 18.-26.decembra praznujejo osemdnevni praznik hanuka. Včeraj, 20. 12., na tretji dan praznika, so na križevniški ulici tradicionalno javno prižgali tretjo svečo na posebnem deveteroramnem svečniku in se spomnili ponovne vzpostavitve jeruzalemskega templja pred skoraj 2200 leti.

Slovesnost ob praznovanju hanuke pred Judovskim kulturnim centrom v Ljubljani pripravljajo že več let tudi slovenski judje zbrani v Liberalno judovsko skupnost Slovenije in Judovsko skupnost Slovenije.

Zbrane so nagovorili predsednik Liberalne judovske skupnosti in direktor JKC Ljubljana, Robert Waltl, slovenski rabin LJS Alexander Grodensky ter veleposlanik Izraela Zeev Bokev. Pred prižigom je bil najprej krajši obred v sinagogi na Križevniški ulici 3, nato pa so se zbrani preselili na ulico, kjer sta rabin Grodensky in kantor David Nikola odpela in izrekla vse blagoslove, povedala nekaj o prazniku ter prižgala prvi dve sveči. Med prižigalci so bili letos še izraelski veleposlanik Zeev Boker in otroci mlade izraelske družine Kinrot, ki živijo v Sloveniji. V glasbenem programu, ki je sledil prižiganju sveč pa so sodelovali glasbeniki skupine Kontra kvartet iz Maribora.

Med več stoglavo množico, ki se je zbrala na Križevniški ulici je bilo tudi letos več gostov, od župana MOL Zorana Jankovića, muftija Nevzeta Porića in protestantskega škofa Leona Novaka in frančiškana, dr. Edvarda Kovača, veleposlanikov in diplomatov ZDA, Izraela, Nemčije, Irske, Španije, Hrvaške, Francije, Kosova, Avstrije, Madžarske, Albanije in Turčije ter številni predstavniki slovenskega političnega, kulturnega, akademskega in verskega življenja. Dogodek vsako leto v sodelovanju z Judovsko skupnostjo Slovenije in letos Liberalno judovsko skupnostjo Slovenije, organizira Judovski kulturni center, kjer se nahaja tudi muzej, knjižnica, spominsko obeležje za slovenske žrtve holokavsta in tudi sinagoga, kjer je spravljena tudi “sefer tora” Slovenske judovske skupnosti. Judovski kulturni center služi družabnemu življenju mestnih Judov in tujim obiskovalcev s tem, da predstavlja inovativne, zabavne in izobraževalne vsebine skozi gledališče in lutkovne predstave, koncerte, predavanja, judovske praznike in ostala družabna srečanja. Skozi tesno partnerstvo z Mini teatrom je JKC epicenter kritičnih dogodkov in festivalov ter spodbuja strpnost, vključenost, zgodovino in izobraževanje od zahodne Slovenije do severovzhodne Italije.

Hanuka, imenovana tudi praznik luči, je judovski praznik, ki obuja spomin na obnovo in ponovno vzpostavitev delovanja jeruzalemskega templja v 2. stoletju pred našim štetjem v času makabejskih vojn. Po legendi naj bi bilo zalog oljčnega olja, ki je bil nujna sestavina za pravilno opravljanje bogoslužja v templju, za oljenke na menori, dovolj le za en dan. Kot po čudežu pa je olje zadostovalo za osem dni. Ravno danes, 21. 12. judje po vsem svetu obujajo spomin na ta dogodek tako, da vsak večer praznika prižgejo (navadno z desne proti levi) dodatno svečo na posebnem deveteroramnem svečniku, imenovanem hanukija ali hanuka menora. Najprej prižgejo svečo, ki stoji na sredini (sveča služabnica), z njo pa nato prižigajo vse ostale. Ob prižiganju zrecitirajo blagoslov. Včasih so na ta praznik otrokom dajali simbolično žepnino, danes pa večinoma darila. V času tega praznika jedo večinoma krofe in hrano, ocvrto v olivnem olju, kar naj bi simboliziralo olje v Templju. Poleg tega plešejo, igrajo družabne igre in pojejo. Tudi v Judovskem kulturnem centru v Ljubljani, kjer so pripravili številne judovske specialitete, od krofov, latkesov, do številnih drugih judovskih jedi, je tako kot vsako leto slavje trajalo dolgo v noč.

Vir: Judovski kulturni center Ljubljana