Sv. Janez (vir: Wikipedia, Peter Paul Rubens)

Vsi poznamo evangelij po Janezu. Napisal ga je Jezusov najmlajši apostol, eden od Zebedejevih sinov, ki sebe vedno omenja v tretji osebi in brez imena: “učenec, ki ga je Jezus ljubil” ter “oni drugi učenec”. Od treh ostalih, t. i. sinoptičnih evangelijev se Janezov precej razlikuje, na božični dan pa pri maši poslušamo uvod v njegov evangelij. 

God sv. Janeza praznujemo danes, 27. decembra, torej v božični osmini. Evangelist Janez je tudi edini, katerega praznik obeležujemo z belo liturgično barvo, saj je edini, ki ni umrl mučeniške smrti. Bil je namreč tudi edini apostol, ki je stal pod križem, Jezus pa mu je izročil Marijo v varstvo. Poleg evangelija je napisal tri pisma, ki so vključena v novozavezna pisma, ter knjigo razodetja.

Evangelist Matej navaja, da je Jezus poklical Janeza in njegovega brata Jakoba, ko sta z očetom Zebedejem ribarila. Janez je bil sprva učenec sv. Janeza Krstnika, ko pa je Krstnik pokazal na Jezusa kot jagnje, ki odjemlje grehe sveta, je odšel za njim. Kasneje zasledimo Janeza v trojici apostolov, ki je Jezusa spremljala na treh točkah: pri obujenju Jairove hčere, ob spremenjenju na gori Tabor ter ob agoniji v vrtu Getsemani. Janez je bil tudi tisti, ki je ob zadnji večerji, ko je Jezus napovedal, da ga bo eden od dvanajsterih izdal, Jezusa zelo zaupljivo vprašal, kdo je ta izdajalec. In dobil odgovor.

Ob Jezusovem vstajenju je bil Janez tisti, ki je tekel za Petrom h grobu ter Petra prehitel. Vendar ni vstopil, pač pa pustil prednost Petru in vstopil za njim. Kasneje ob Jezusovem prikazanju ob Galilejskem morju ga je Janez prvi prepoznal in namignil Petru, ki Jezusa sprva ni prepoznal. Janez je omenjen tudi v Apostolskih delih ob prvem oznanjevanju evangelija, kasneje pa je oznanjal evangelij v Efezu. Preživel je številne hude preizkušnje in celo mučenja. Izgnan je bil na otok Patmos, kjer je napisal Knjigo razodetja. Umrl je okoli leta 100 v visoki starosti.

V Sloveniji mu je posvečenih 16 cerkva, od teh sedem župnijskih. Je zavetnik teologov, pisateljev, knjigarnarjev, tiskarjev, knjigovezov, notarjev, kiparjev, slikarjev, steklarjev, izdelovalcev ogledal, graverjev, pletarjev, viničarjev, sedlarjev, mesarjev; prijateljstva; je priprošnjik proti zastrupitvam, proti opeklinam, bolečinam v nogah in božjasti; priprošnjik proti toči in za dobro žetev. Na Štajerskem je navada, da se v cerkvah na ta dan blagoslovi šentjanževo vino, ki ga sicer blagoslavljajo tudi ob porokah.

C. R.