V svetem letu 2025 pri Mariji Pomagaj pripravljamo predstavitve Evropskih Marijinih narodnih svetišč. Nocoj smo gostili g. Fabiana Delarbre, ki je predstavil Belgijsko svetišče Banneux. V duhu bule papeža Frančiška o svetem letu 2025 želimo predstaviti romarska svetišča, ki za mnoge predstavljajo pot upanja.
V jubilejnem letu 2025 bomo vsak mesec s pomočjo predstavnikov Marijinih svetišč predstavili enega od Marjinih narodnih svetišč. Prva predstavitev je bila v petek, 14. februarja 2025, po večerni sveti maši ob 18. uri. Belgijsko Marijino narodno svetišče Banneux je predstavil g. Fabian Delarbre, ki v svetišču deluje kot ceremonijer, je vodja petja, odgovoren za komunikacijo z mediji ter vodja mednarodne pisarne, ki skrbi za širitev sporočila Device Ubogih ter sprejem romarjev.
Banneux leži v francosko govoreči belgijski pokrajini Valonija, 120 km južno od prestolnice Bruselj. Devica Marija se je leta 1933 v vasi Banneux 11-letni deklici Mariette Beco prikazala osemkrat. Med 15. januarjem in 2. marcem 1933 je Devica ubogih, kot se je Marija predstavila Mariette, prenesla sporočila, ki k Njej vabijo uboge. »Pridite k meni, jaz bom potolažila vaše bolečine. Verjemite vame in jaz bom verjela v vas. Jaz sem Mati Odrešenika, Mati Boga, molite veliko.« So bila sporočila Device ubogih. Prikazovanja so bila potrjena 22. avgusta 1949, 16 let po prikazovanjih. Od takrat naprej k izviru vode, ki ga je Devica ubogih pokazala Mariette, romajo številni narodi. Svetišče se nahaja v gozdu in je tudi zaradi tega drugačno od ostali Marijinih narodnih svetišč.
G. Fabian Delarbre je v predstavitvi spregovoril o zgodovini nastanka svetišča, o prikazovanjih Device Marije mali deklici Mariette ter življenju svetišča danes. Kmalu po priznanju prikazovanj Device ubogih v Banneux, leta 1949, so v Banneux ustanovili Mednarodno pisarno za širjenje sporočila Device Marije. V tem času so poslali več kot 7000 kipov v 135 držav po vsem svetu.
Kopija kipa v Ljubljani
V Sloveniji se kip Device ubogih nahaja tudi v župniji sv. Jožefa v Ljubljani. Ne vemo, kako je kip v komunističnem času po vojni prišel na prag cerkve. Cerkev so zaprli in preuredili v prostore Viba filma, pred prezbiterijem postavili steno. Procesija z Marijinim kipom je potekala okoli cerkve. O tej cerkvi je g. Fabianu pripovedovala skupina slovenskih romarjev, ki je prišla v Banneux. Jezuiti, s katerimi smo se srečali v Ljubljani, niso vedeli, da gre za Devico ubogih. V tej cerkvi sprejemajo ljudi, ki so odvisni od alkohola, spolnih odnosov in drog. Ubogi, ki potrebujejo podporo.
G. Delarbre je v predavanju pokazal tudi pismo, ki ga je v Banneux poslal škof Gregorij Rožman. Leta 1957 je v izgnanstvu v Banneux poslal pismo, v katerem prosi, da Devica ubogih posreduje za slovenski narod.
»Marija prihaja, da bi se neposredno dotaknila našega vsakdanjega življenja, tako da nam pusti preprosto in ganljivo sporočilo, ki govori v sedanjem času. Kdo ne pozna nekoga, ki je bolan, ali trpi, ki ima težave. Poglejte vojne, epidemije, politične krize, naravne katastrofe, človeško norost! V Banneuxu noč in dan srečate ljudi vseh starosti v molitvi: vsak od nas se sooča s trpljenjem in zavedanje, da je Marija vedno tam, je za mnoge velika opora. Svetišča so zatočišča: lahko pridemo in Mariji zaupamo svoje težave, svoje bolečine in odidemo z lažjim srcem, z zaupanjem, ker vemo, da Devica bdi nad nami, nas spremlja in moli za nas. V svetišču najdemo eno stvar: upanje.« Je predstavitev zaključil g. Fabian Delarbre.
Predstavitev je potekala v francoskem jeziku, tekst je prevedla direktorica Romarskega urada Brezje, Andreja Eržen Firšt.
Ob koncu se je g. Fabian Delarbre p. Robertu Bahčiču in Andreji Eržen Firšt zahvalil za povabilo. Preživeli smo res lep večer in tudi odziv poslušalcev je bil temu primeren. V zahvalo za predstavitev svetišča ja p. Robert Fabianu poklonil repliko svetih vrat baziliki Marije Pomagaj.
Marija.si, Romarski urad Brezje