foto: Pixabay

Druga pošiljka pomoči Slovenske karitas je v četrtek zvečer prispela v Ukrajino, danes pa je že dosegla najbolj ogrožena območja. Skupaj je bilo poslanih 33 palet s hrano, odejami, medicinskimi in higienskimi pripomočki, je danes sporočila dobrodelna organizacija. Različne oblike pomoči Ukrajincem sicer nudi tudi več slovenskih podjetij.

Slovenska karitas se je v sporočilu zahvalila podjetju Intersport za spalne vreče in napihljive postelje ter Zdravniški zbornici Slovenije za večjo količino sanitetnega in kirurškega materiala, obenem pa tudi “vsem srčnim Slovencem, ki so prispevali pomoč” v različnih oblikah.

Sporočili so še, da je pomoč danes prispela že na najbolj ogrožena območja, kjer so ljudje brez hrane, vode in drugih osnovnih dobrin, denimo Harkov, Dnipro, Vinica in Jablanica.

Sodelavci organizacije Karitas v Ukrajini pomoč danes že razdeljujejo civilnemu prebivalstvu v teh krajih. V Karitasovih socialnih centrih in po domovih pomoč prejemajo matere, otroci in starejši, sanitetni material pa so dostavili bolnišnicam v ogroženih krajih.

Različne oblike pomoči prizadetim prebivalcem Ukrajine, predvsem tistim, ki prihajajo v Slovenijo, nudijo tudi številna slovenska podjetja.

NLB Skupina bo dobrodelnim organizacijam, ki nudijo pomoč Ukrajincem, namenila donacijo v višini 30.000 evrov. Prav tako so sporočili, da bodo vsem beguncem iz Ukrajine, ki so ali še bodo pri NLB odprli račun za nerezidente, omogočili brezplačno uporabo paketa storitev za tri mesece.

Podobni pobudi sta že pred tem napovedali telekomunikacijski podjetji Telekom Slovenije in A1. Telekom je Kulturnemu društvu Ljubljana – Kijev za humanitarno pomoč prebivalcem Ukrajine doniral 20.000 evrov, društvu pa je podaril tudi predplačniške kartice SIM s prednaloženim dobroimetjem.

A1 Slovenija bo medtem skupaj z Rdečim križem Slovenije ukrajinskim beguncem doniral 1000 SIM-kartic, konec februarja pa so že omogočili brezplačne klice iz mobilnega in fiksnega omrežja na vsa mobilna in fiksna omrežja v Ukrajino ter prenos podatkov v Ukrajini za naslednji mesec.

Na krizo v Ukrajini se je danes odzvalo tudi Evropsko združenje za katoliško teologijo in njihova slovenska sekcija ESCT/ET. V javnem pismu so odločno pozvali k ustavitvi trpljenja in prizadevanju za mir.

STA