Novi župnik Gregor Šemrl, ob njem škof Anton Jamnik (foto: facebook Slovenski pastoralni center Bruselj)

Ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik je na prvo adventno nedeljo umestil novega župnika za Slovence za področje Beneluksa, torej Belgije, Nizozemske in Luksemburga. Njegov sedež je v novem slovenskem pastoralnem centru v Bruslju, ki je nedavno doživel nadgradnjo iz prejšnjega misijona za Slovence. 

Novi župnik je postal Gregor Šemrl, duhovnik murskosoboške škofije, sicer Radgončan, ki je že prej deloval na Nizozemskem. Na tem mestu bo nasledil dosedanjega župnika dr. Zvoneta Štrublja. Slednji ima sicer bogate izkušnje s pastoralnim delom za Slovence v zamejstvu in po svetu. Najprej je bil župnik na Opčinah pri Trstu, nato je dolga leta deloval v Stuttgartu. Zadnja leta je bil vodja Slovenskega pastoralnega centra v Bruslju. Sedaj se spet vrača v Stuttgart, kjer je nekoč že deloval.

Dr. Anton Jamnik je vodil slovesno mašo v domačem prisrčnem vzdušju obogateno z lepimi slovenski pesmimi. Ta pomemben dogodek ni pomenil le formalnega začetka Gregorjevega pastoralnega poslanstva, ampak tudi simbolično prepoznavnost v skupnosti slovenskih katoličanov v Belgiji, Nizozemski in Luksemburgu, ter delu Francije in Nemčije.
Gregor Šemrl, sicer rojen v Sloveniji v Mariboru 6.6.1983, je bil imenovan za novega župnika v Bruslju novembra 2024. Z delom v Beneluksu bo prevzel pastoralno odgovornost za vse Slovence in njihove družine v tej regiji, kjer živijo in delajo številni slovenski izseljenci, študenti ter drugi prebivalci, ki so se preselili v iskanju novih priložnosti.
Kot župnik za Beneluks bo Gregor Šemrl nosil pomembno vlogo pri duhovni oskrbi številnih Slovencev v tej evropski regiji. Župnija v Bruslju je eden od pomembnih centrov za slovensko katoliško skupnost, ki združuje vernike z vseh treh držav Beneluksa, ter dveh držav deloma in sicer Pariz, Francija, ter Hilden in Moers, Nemčija. Skupnost se redno srečuje na svetih mašah, verskih dejavnostih in kulturnih dogodkih, ki utrjujejo slovenski jezik in tradicije ter obenem povezovanje s širšo lokalno družbo.
Gregor Šemrl je svojo duhovniško službo pred prihodom v Bruselj opravljal že šest let prej v Beneluksu, kjer sta si delila pastoralno delo z prejšnjim bruseljskim župnikom dr. Zvonetom Štrubljem, kar mu daje pomembno izhodišče in izkušnje za delo naprej. Kot nov župnik se zaveda posebnosti slovenske izseljenske skupnosti in potrebe po ohranjanju njihove kulturne in verske identitete v tujini. Že v prvih dneh po prihodu v Bruselj je izrazil željo, da bi okrepil pastoralno podporo, obenem pa ohranil odprto in vključujočo župnijsko skupnost, ki bi omogočila povezovanje tudi z drugimi evropskimi narodnostnimi skupinami v tem multikulturnem okolju.
Škof Anton Jamnik, ki je vodil umestitev, je ob tem poudaril, da je ta dogodek pomemben ne le za Slovence v Beneluksu, ampak tudi za širši verski in kulturni prostor v Evropi in v Sloveniji. Po njegovih besedah župnik Šemrl predstavlja pomemben most med slovenskimi katoličani v tujini in domačimi verniki, hkrati pa bo z njegovim prihodom še okrepil poslanstvo Cerkve.
Ob tem je škof Jamnik spomnil na dolgo tradicijo slovenskih misijonov po svetu, pri čemer je Belgija in širša regija Beneluks pomembna destinacija za slovenske izseljence. Umestitev novega župnika v Bruslju tako predstavlja pomemben korak v nadaljevanju te tradicije, ki vključuje tako pastoralno oskrbo kot kulturno ohranjanje slovenskega jezika in običajev.
Slovesnost in druženje po maši
Po maši je v prisrčnem domačem vzdušju sledilo druženje vernikov v župnijski dvorani. Vsi prisotni so imeli priložnost spoznati novega župnika in se seznaniti z njegovimi načrti za prihodnost. Ob tem je bila v ospredju tudi zahvala Gregorju Šemrlu za njegovo pripravljenost, da prevzame odgovornost in začne z delom, ki bo zagotovo zahtevno, a hkrati zelo pomembno in osrečujoče za slovensko skupnost v Beneluksu.
Gregor Šemrl je v svojem govoru izrazil hvaležnost za to priložnost in poudaril svojo željo po tem, da bi služil tako Slovencem kot tudi vsem tistim, ki so del širše evropske skupnosti v tej regiji. Zavedal se tudi, da župnik je toliko močan, kot je močna skupnost in je prepričan, če bo vsak storil, kar lahko, bo vse dobro potekalo.
Ta dogodek je tako simbolično in praktično označil začetek novega obdobja za slovenske katoličane v Beneluksu in hkrati okrepil duhovno življenje te skupnosti v teh pomembnih evropskih državah.