foto: Twitter

Slovenska karitas, ki je doslej za najnujnejšo pomoč prizadetim v konfliktu v Ukrajini zbrala 56.100 evrov, ki jih bo danes posredovala karitasu v Ukrajini, bo od danes zanje zbirala tudi materialno pomoč, so danes sporočili iz Slovenske karitas.

Materialno pomoč v hrani, vodi, higienskih pripomočkih in oblačilih bodo po slovenskih regijah zbirali v skladiščih škofijskih Karitas, in sicer v Mariboru, Ljubljani, Celju, Novem mestu, Kopru in Murski Soboti. Kontaktne številke so objavljene na spletni strani karitas.si.

Hrano in higienske pripomočke bodo zbirali tudi v označenih vozičkih po trgovskih centrih.

Zbirali bodo predvsem suho ali trajno in dobro zapakirano osnovno hrano, ki ne potrebuje hlajenja (konzerve, narezek, otroška hrana, testenine, mleko ipd.), higienske pripomočke (pralni prašek, milo in šampon za osebno nego, zobna pasta in ščetke, ženski vložki), higienske robčke in plenice, vodo v plastenkah, oblačila za otroke, bombažno posteljnino, novo spodnje perilo in nogavice ter spalne vreče.

Zbrane izdelke bodo namenili za pomoč prebivalcem v Ukrajini, ukrajinskim beguncem v večjih zbirnih centrih karitasa v sosednjih državah in tudi za nameščene v Sloveniji, kar bo odvisno od potreb in logističnih možnosti, so pojasnili.

Karitas v Ukrajini pomaga v vojni prizadetim prebivalcem, ki obupano iščejo varno zatočišče tako v zahodni Ukrajini kot v tujini. Življenjsko pomembno pomoč in psihosocialno podporo zagotavljajo zlasti ženskam in otrokom v 22 centrih po vsej državi.

Notranje razseljenim osebam na poti pa zagotavlja osnovne informacije, hrano, pitno vodo in komplete za osebno higieno ter varen in zanesljiv prostor za spanje, prehranjevanje in umivanje. Zaposleni in prostovoljci karitasa v Ukrajini zagotavljajo tudi varen prevoz za razseljene družine, da lahko pridejo do svojih bližnjih.

Izpostavili so še, da je vse več ukrajinskih beguncev v sosednjih državah, kot so Poljska, Moldavija, Slovaška, Romunija in Madžarska, kjer jim že pomagajo lokalni karitasi. Še posebej velika je pomoč karitasa na Poljskem, kamor je pribežalo že 280.000 Ukrajincev.

Spomnili so še, da še naprej zbirajo finančno pomoč, ki jo je mogoče nakazati na TRR Slovenske karitas SI56 0214 0001 5556 76, s sklicem SI00 870 in namenom Pomoč Ukrajini. Prispevek v višini pet evrov pa je mogoče prispevati s poslanim SMS sporočilom KARITAS5 na 1919.

Slovenska karitas je danes pripravila tudi spletno novinarsko konferenco o pomoči karitasa v Ukrajini, ki jo je organiziral Caritas Internationalis. Na njej sta sodelovala Tetiana Stavniči, predsednica ukrajinskega karitasa, in Vjačeslav Grinevič, izvršni direktor Caritas-Spes Ukrajina, ki nudita humanitarno pomoč ljudem v stiski že ves čas ukrajinske krize od leta 2014.

Obe Caritasovi organizaciji se osredotočata predvsem na pomoč notranje razseljenim ljudem, tistim, ki bežijo proti meji, pa tudi tistim, ki so ostali doma in dneve preživljajo v zakloniščih. Caritas-Spes je vzpostavil zatočišča v petih mestih. Vzpostavili so tudi svoj urad v poljski prestolnici Varšava, za primer, če bi Ukrajina izgubila stik s svetom, so sporočili iz Slovenske karitas.

Za zdaj je v zahodni Ukrajini dovolj hrane, tudi bančni sistem še dela, vendar je vprašanje, do kdaj. Zato se zdaj ukvarjajo z vprašanji logistike, kako pripeljati pomoč čez mejo, so dodali.

Grinevič je o razmerah v Kijevu šesti dan vojne povedal, da so v ponedeljek med 8. in 20. uro lahko šli ven in kaj malega nakupili. “Sicer pa so trgovine z živili prazne, hiš ne moremo zapustiti,” je povedal.

Za ljudi v Ukrajini je izjemno pomembno, da čutijo, da v stiski niso sami, sta poudarila. Izrazi solidarnosti in pripravljenosti na pomoč prihajajo od vsepovsod, pa tudi iz vse Ukrajine. “Hvala vsem, da ste z nami,” je dejal Grinevič.

Obe omenjeni organizaciji se skušata odzivati na situacijo, kakor hitro je le mogoče. Njuna posebna skrb so otroci, ki jim skušajo zagotoviti varen prehod. V zvezi s tem je Ireneusz Krause iz poljskega karitasa povedal, da bodo sprejeli 3000 otrok, sicer pa je poljska vlada ponudila sprejem 7000 otrok. Na Poljsko je prišlo že 400.000 beguncev, na vstop v državo pa čakajo nekaj dni.