Pater Rosario Palić, nekdaj frančiškan in nato ustanovitelj Trajnih častilcev Svete Trojice, je zapustil Trst. Po novem deluje na Irskem.
Kot je pater Rosario Palić, dosedanji župnijski upravitelj župnije sv. Marka v Trstu, sporočil preko Facebooka, se nahaja v župniji sv. Marije v Clonmelu na jugu Irske, v škofiji Waterford-Lismore. Tam bo v kratkem tudi vodil duhovno obnovo v obeh jezikih, angleškem in hrvaškem. V Waterfordu, sedežu škofije, je sicer eno od središč izseljenskih Hrvatov, ki živijo na Irskem. Pater Rosario je v preteklosti deloval tudi v dveh pretežno slovenskih župnijah na Tržaškem in sicer župnijah Ricmanje ter Boršt.
O selitvi patra Rosaria na Irsko je sicer poročalo tudi glasilo tržaške škofije. Kot navajajo, je skupaj z Rosariom odpotoval še don Željko Babić, ki prav tako deluje v tržaški škofiji, ter bogoslovec Miroslav Šarić. O tem sta dogovor sklenila oba škofa, to sta tržaški msgr. Enrico Trevisi, ter škof Waterforda-Lismora msgr. Alphonsus Cullinan. Šlo naj bi za misijonsko izkušnjo, s katero bo trojica iz Trsta omogočila izkušnjo duhovnosti skupnosti, ki ji pripadajo.
Dve temeljni značilnosti duhovnosti in poslanstva, ki izkazujeta karizmo bratstva Trajnih častilcev Presvete Trojice, sta trajno češčenje Jezusa v Najsvetejšem oltarnem zakramentu ter življenje in širjenje pobožnosti do prečiste Marijine roke, zlasti s širjenjem molitve sv. Rožni venec kot znamenje in priznanje Marijine edinstvene vloge priprošnje in posrednice v življenju Cerkve, na poti k svetosti vsakega vernika in v njegovi zaupni izročitvi Božji volji.
Za zdaj ni znano, ali je selitev patra Rosaria Palića povezana z dejstvom, da je Slovenska škofovska konferenca avgusta lani umaknila dovoljenje za njegovo delovanje v Sloveniji ter odsvetovala vernikom udeležbo na njegovih seminarjih. Natančni razlogi za to niso znani. Vendar je že pred tem podoben sklep sprejela tudi Hrvaška škofovska konferenca. Kot pravijo naši viri, je bila prepoved s strani SŠK izrečena zaradi disciplinsko-zakramentalnih kršitev. Sedaj ima p. Rosario čas, da do sedaj neurejene stvari sanira in s tem dobi “lepo spričevalo” na Irskem, s čimer bi tudi SŠK ob preverjanju njegovega delovanja v stiku s tržaško škofijo spremenila mnenje.