V Katoliški cerkvi danes obeležujejo 56. svetovni dan miru, ki letos poteka z naslovom Nihče se ne more rešiti sam. Papež Frančišek se v poslanici ozira v turbulentno leto, ki ga puščamo za seboj, in nas poziva, da iz izkušenj pandemije covida-19 izhajamo skupaj, da bomo zasnovali pot miru.
Papež se je v tradicionalni poslanici dotaknil pandemije covida-19, ki nas zaznamuje zadnja tri leta in za katero pravi, da nas je na nek način pogreznila v sredo noči, ko je destabilizirala naše življenje. Še posebej je opozoril, da ni šlo samo za nekatere zdravstvene ali pa gospodarske posledice, ampak da so tukaj tudi dolgotrajni učinki, slabo počutje v posamezniku, družinah, pa tudi širše v družbi, ki se je zgostilo v ljudeh in v skupnosti in ima posledice, ki jih srečujemo vsak dan.
Kot največji nauk, ki ga zapušča v dediščino covid-19, je izpostavil zavedanje, da potrebujemo drug drugega, skupnost in spoznanje, da je največji zaklad človeštva človeško bratstvo, ki pa je krhko, temelji pa na našem skupnem “božjem otroštvu”.
Papež se je na koncu dotaknil tudi vojne v Ukrajini, omenil tudi vse druge vojne, ki še vedno divjajo na različnih koncih sveta.
Svetovni dan miru je Cerkev uvedla na pobudo papeža Pavla VI. poslanico, ki jo papež ob tej priložnosti napiše na posebej izbrano temo, Vatikan vsako leto pošlje na zunanja ministrstva po vsem svetu.
STA