Mesec rožnega venca je kot nalašč za molitveno podporo enemu najpomembnejših dogodkov v Cerkvi v zadnjem času. Gre za sinodo o sinodalnosti, kakor jo v ljudskem jeziku imenujemo. Sedaj je prišlo na vrsti plenarno zasedanje, na katerem sodeluje tudi slovenski delegat, celjski škof Maksimilijan Matjaž.
Slednji se je na pot proti Rimu odpravil že v nedeljo in bo v Rimu preživel ves mesec. Prvi dnevi so bili namenjeni duhovnemu odmiku pred skorajšnjim začetkom. Danes pa se sklepni del sinode začenja zares. Trajal bo do 27. oktobra, na dan, ko obeležujemo obletnico molitve predstavnikov verstev za mir iz leta 1986.
Ob tem objavljamo izsek pogovora s škofom Maksimilijanom Matjažem v tedniku Družina:
“Mislim, da moramo biti prepričani, da lahko ponudimo nekaj, česar ne more ponuditi nihče drug. Prenova, ki se dogaja okrog sinodalnosti, je priložnost, da spet pride na površje tisto, kar je temeljno v krščanstvu. Bistvo krščanstva je namreč občestvenost, ki je prva od glavnih tem sinode. Danes je v naši družbi velika bolezen individualizem in prisilna enakost. Občestvo pa se lahko gradi samo tam, kjer se ceni različnost ljudi. Cerkev mora biti dom. Naša vera je zgrajena na principu troedinega Boga, kot je rekel že Jezus: Ne moreš ljubiti Boga, če ne ljubiš svojega bližnjega (prim. Mr 12,31). Danes je družba žejna občestvenosti, sprejetosti, gostoljubja in domačnosti. Drug poudarek je na participaciji ali soudeleženosti. Vsak lahko skupnost obogati s svojimi darovi, če je njegova vloga ovrednotena – gre za ozaveščanje našega izvornega človeškega in krstnega dostojanstva. Tretji temelj je misijonsko poslanstvo, ki je naš smisel. Jezus naroča: »Pojdite in naredite vse narode za moje učence« (Mt 28,19). Poklical jih je, da bi bili z njim in da bi jih pošiljal ozdravljat in oznanjat (prim. Mr 3,14). Zavest poslanstva in smiselnosti življenja je danes zelo aktualna. Smisel pa se odkrije, ko človek prestopi ograje svojega interesa,” je dejal.
Kot pravi, se je treba soočiti z resničnostjo, saj se pri nas in nasploh v razvitem svetu tako duhovniki kot verniki starajo. “Na silo se ničesar ne da vzdrževati, če ni podlage za življenje. Gre za temeljno vprašanje identitete, da se zavedamo, kdo smo in kakšno je naše poslanstvo. Zato je tako pomembno prisluhniti, kam Duh vodi Cerkev, to pa se kaže v prepoznavanju znamenj časa. V naši škofiji smo v tem dvoletnem obdobju oblikovali vizijo, ki se pokriva tudi s sinodalno vizijo. Formacija temeljnega občestva in voditeljev občestva je zelo pomembna. Občestveno formacijo začenjamo v poslušnosti najprej prav med nami duhovniki, zato svoja izobraževanja, duhovne obnove in srečanja posvečamo našim medsebojnim odnosom, naši duhovnosti, naši usmerjenosti k bistvenemu. Vizija je, da se zavemo, kaj je naše temeljno poslanstvo. Če smo občestvo, evangelij oznanjamo, zanj pričujemo in ga predajamo. Pozorni smo na to, kako hodimo drug z drugim. Da ne bi ostali osamelci, ampak bi se lahko povezali, naredili mreže tam, kjer je že življenje. Zelo pomembno se mi zdi, da tudi pri duhovnikih odkrivamo posebne talente in darove posameznikov ter jim pomagamo, da si kakšne veščine še pridobijo.”
Škof Maksimilijan nas ob tem vabi, da bi se v času sinode povezali v molitvi in se odpirali Svetemu Duhu, ker je to milostni trenutek za vso Cerkev. “Ko bomo začeli sinodo, se bo po vseh župnijah darovala sveta maša, pri vseh mašah pa tudi pri osebni molitvi ves mesec molimo za sinodo. Molimo za Cerkev, za pastirje Cerkve in za milost prepoznavanja znamenj časa. V Kristusovi Cerkvi ni meja. V Kristusu smo eno tisti, zbrani okrog oltarja pri sv. Petru, in tisti v domačih občestvih.”
Kaj je dobro vedeti o sinodi? (vir: Družina)
Spomnimo, kaj je dobro vedeti o enem najpomembnejših dogodkov v vesoljni Cerkvi v letošnjem letu:
Kaj je sinoda o sinodalnosti?
Sinoda o sinodalnosti, ki jo je papež Frančišek začel oktobra 2021, je večletni svetovni podvig, med katerim smo katoličani povabljeni, naj svojim krajevnim škofijam posredujemo povratne informacije o vprašanju: »H katerim korakom nas vabi Sveti Duh, da bi rasli na naši skupni poti?«
Kot spominjajo pri spletnem portalu CNA, je obsežen sinodalni proces Katoliške cerkve že doživel škofijske, nacionalne in celinske faze ter prvo zasedanje vesoljne sinodalne skupščine v Vatikanu oktobra 2023. Naslednje zasedanje v letošnjem oktobru bo druga in zadnja globalna skupščina, s katero se bo zaključila razločevalna faza sinode.
Kaj pomeni sinodalnost?
Sinodalnost je bila v povzetku poročila za leto 2023 opredeljena kot »hoja kristjanov skupaj s Kristusom in proti kraljestvu, v povezanosti s celotnim človeštvom«. Vključuje »zbiranje na različnih ravneh cerkvenega življenja, medsebojno poslušanje, dialog, skupnostno razločevanje, oblikovanje soglasja kot izraza Kristusove navzočnosti v Duhu in sprejemanje odločitev v diferencirani soodgovornosti«.
Papež Frančišek si po lastnih navedbah sinodo o sinodalnosti predstavlja kot »potovanje s Svetim Duhom, ne kot parlament, ki zahteva pravice in uveljavlja potrebe v skladu z dnevnim redom sveta, ne kot priložnost za sledenje vetru, ki piha, temveč kot priložnost, da pustimo prostor Svetemu Duhu«.
Kako se sinoda o sinodalnosti razlikuje od preteklih škofovskih sinod?