Papež Frančišek se je pred dvema tednoma znašel v doslej najbolj zahtevnih zdravstvenih okoliščinah. Kar za človeka pri 88 letih ni nič nenavadnega. Pred časom so mediji obveščali javnost o bronhitisu in celo rahli odpovedi ledvic. Sedaj naj bi se stanje normaliziralo.
Kar je tudi sad molitev vernikov vsega sveta za svetega očeta. In prav je tako.
Poročila iz Vatikana so za zdaj optimistična. Slovenska redakcija VaticanNews je tako sporočila naslednje:
Včeraj zvečer (27. februar 2025) je tiskovni urad Svetega sedeža sporočil, da se zdravstveno stanje papeža Frančiška, ki se v bolnišnici Gemelli zdravi že dva tedna, izboljšuje. Nadaljuje zdravljenje z visokim pretokom kisika in ventilacijsko masko. Za določitev prognoze pa je vendarle potrebnih še nekaj dni klinične stabilnosti.
Včerajšnji dan je sveti oče preživel med respiratorno fizioterapijo in počitkom. Popoldne je molil v privatni kapeli in se posvetil delovnim obveznostim.
Molitev za zdravje papeža Frančiška, ki vsak večer ob 21. uri poteka na Trgu svetega Petra, bo nocoj vodil kardinal Víctor Manuel Fernández, prefekt Dikasterija za nauk vere.
Ob tem velja spomniti, da so bili pred dnevi že zavrnjeni namigi, da naj bi papež odstopil s položaja.
Nekateri pa so v zadnjem času razširili teorijo zarote, da je papež že mrtev, umrl naj bi že 25. februarja, Vatikan pa naj bi njegovo smrt javno razglasil v ponedeljek, 3. marca, torej deset dni pred dvanajsto obletnico izvolitve za papeža. Američan, ki se na X-u predstavlja kot John F. Kennedy jr., je namreč zapisal ravno to. Identiteta pisca je nejasna, ima sicer modro kljukico, vendar je John F. Kennedy mlajši, sicer sin ustreljenega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, umrl že leta 1999 v letalski nesreči, tako da ni povsem jasno, kdo se skriva za tem računom na X.
Danes je bil omenjeni zapis že izbrisan. Ni pa znano, ali ga je izbrisal avtor sam ali administratorji omrežja X. Zapis je bil namreč zelo viralen in marsikdo sedaj objavlja posnetek zaslona omenjenega zapisa, ki uradno ni več dostopen.
Je pa na X-u kar nekaj podobnih zapisov, ki so papeževo smrt razglašali že pred 25. februarjem. Zaradi časovnega neujemanja med zapisi je mogoče sklepati, da gre za neslane šale in lažne novice. Nekateri trdijo, da je papež Frančišek v resnici na paliativni oskrbi, pri tem se sklicuje na zanesljive vire iz Vatikana.
Marsikdo se je ob tem spomnil tudi na zadnje tedne papeža sv. Janeza Pavla II., ki je umrl 2. aprila 2005, torej pred dvajsetimi leti. V javnosti se je nazadnje pojavil na veliko noč tistega leta, torej 27. marca, ko so ga pripeljali do okna njegovega domovanja, da bi podelil apostolski blagoslov mestu in svetu. Podelil je zgolj blagoslov s kretnjo roke, spregovoriti pa ni mogel. Šest dni kasneje, v soboto zvečer, 2. aprila 2005, pa je umrl. Manevrskega prostora za govorice je bilo tedaj malo, vatikanski tiskovni urad je takrat vodil Španec, novinar, psihiater in član Opus Dei Joaquín Navarro-Valls.
Seveda pa lažnost teh novic lahko potrdi le papež sam, če se bo seveda pojavil v javnosti. Je pa v ponedeljek, 24. februarja, papež podpisal tudi dekret o razglasitvi novih svetnikov.
Domneve o smrti, ki naj bi jo prikrivali, so seveda priljubljene teorije zarote. Tudi o jugoslovanskem diktatorju Josipu Brozu Titu se je govorilo, da je v resnici umrl že februarja 1980.
A vendar so teorije zarote lahko tudi način življenja. Videti je, da je v zadnjih letih čedalje večji delež ljudi, ki so prepričani, da se vedno nekaj prikriva in da nihče ne govori resnice. Tudi zato ne preseneča, da so se pojavile lažne novice o tem, da je papež umrl. Vendar ob tem ni nobenega stvarnega razloga, da bi smrt prikrivali. Namreč, ob papeževi smrti (ali odstopu) se namreč takoj sprožijo postopki za izvolitev novega. Prav danes, 28. februarja, mineva 12 let, ko je svojo službo uradno zaključil papež Benedikt XVI., ki je svoj odstop uradno napovedal 11. februarja, torej dobra dva tedna prej. Sveti sedež je bil od Benediktovega odhoda izpraznjen manj kot dva tedna. 13. marca 2013 je bil izvoljen sedanji papež Frančišek.
Ali imajo torej (dez)informacije o smrti papeža kakšen poseben namen ali motiv? Iz zgodovine Cerkve so znani primeri t. i. protipapežev. Ni izključeno, da bi se utegnil celo od sedanjih nasprotnikov papeža Frančiška razglasiti za (proti)papeža. Kar verjetno ne bi trajalo dolgo, bi pa lahko sprožilo precej nestabilnosti. In tudi trpljenja Cerkve.
G. B.